AgfaPhoto Realiview APF1560WIFI 15.6" WiFi Digital Photo Frame
- Brand: AgfaPhoto
- Availability: Out Of Stock
-
£179.99
Description
The Realiview APF1560 WIFI online photo frame camera offers you a unique way of sharing your photos and videos. Your friends and family can directly send you their best pics to your device through Wi-Fi wherever they are in the world thanks to the FRAMEO app (compatible with iOS and Android). The quality of the camera’s 15.6’’ touchscreen (38,1 cm) will bring out the best in all your photos and videos. With 32 GB of built-in memory, you will have peace of mind in knowing that all your most beautiful moments in life can be stored on your camera without restriction.
A new way of sharing your photos and videos with your friends and loved ones.
The FRAMEO app, which is compatible with both iOS and Android, makes it possible for the online APF1560WIFI photo frame camera to receive photos and videos sent from a smartphone anywhere in the world Material sent can even be accompanied with a message. Its use is accessible to all: while the device is switched on, you will automatically see new photos and videos appear in the slideshow. All you need is an internet connection. It’s simple, free, and completely safe. The camera also has built-in clock and weather functions which make it a highly practical everyday object.
Specifications
Screen - 15.6" High-Resolution IPS Touchscreen
Internal Memory - 32Gb
External Memory - SD Micro-Chip, USB
Alimentation - Sector (EU And UK)
Resolution - 1920x1080
Photo Display - Yes (Jpeg And Png Formats)
Video Display - Yes (MP4, 3GP)
Transition Effects - Yes
Calendar - Yes
Clock - Yes
Weather
On/Off Programmable - Yes
Motion Sensor - Yes.
| Default | |
| Capacity (GB) | 32 |
| Connection | USB Micro SD (upto 64gb) |
| Free Standing | Horizonal & Vertical |
| Manufacturer Warranty (Years) | 2 |
| Power | DC Mains (supplied) |
| Screen Size | 15.6" |
| Weight | 1250 g |
| Dimensions | 0L * 0W * 0H mm |


-80x80.jpg)
-80x80.jpg)