AgfaPhoto Realishot C130 Compact Digital Camera - Black
- Brand: AgfaPhoto
- Availability: In Stock
-
£349.99
Description
Immortalise the moment with the Realishot C130 AgfaPhoto digital camera, a compact, intuitive and high-performance model ideal for photographers looking for simplicity and quality. The Realishot C130 is a pocket camera designed to offer a pleasant, easy-to-use experience. With a sleek design and ultra-compact body, this camera is perfect for capturing sharp 24MP photos and quality 4K video without complex settings. It's equipped with a 10X optical zoom and a high-quality 4X digital zoom to make the most of your photos. The Realishot C130 is an exceptional camera for uninhibited photography with a simplified selfie mode!
The Realishot C130 AgfaPhoto exceeds users' expectations, thanks to its solid performance. As well as a fast autofocus that lets you take sharp photos every time, this camera is designed to deliver impressive image quality. Every shot, even in low-light conditions, has great clarity and vibrant colours. This digital compact is particularly popular with enthusiasts who want a simple yet effective way to capture their memories. What's more, the camera features image stabilisation and a 2.8-inch touch screen. The C130 meets all your needs for high-quality photos and videos, while remaining accessible to all.
Specifications
Sensor: 13MP SONY IMX458
Sensor size: 1/2.8 inch
Sensor type: CMOS
Screen size: 2.8 ”
Screen Rotation, Angle Horizontal: 0 – 180° / Vertical : 0-270°
Shutter Speed: 1/8000s to 1s
ISO: 100 to 3200
Exposure: -3.0 + 3.0
Video resolution: 4K30 (3840x2160), 2.7K60/30 (2688x1512), 1080P120/60/30 (1920x1080), 720P120/60/30 (1280x720)
Photo Resolution: 24 MP, 20 MP, 13 MP, 10 MP, 8 MP, 5 MP, 3 MP, 2 MP
Photo Format: JPEG
Photo Function: Countdown shooting / 3,5,7 photos Continuous shooting / Time-Lapse shooting
WIFI: Built-in
Brightness ajustment: High/Normal/Low
IR Night Vision: Built-in 2pcs IR Beads, Support External IR light
Lens Type: Optical Zoom Lens
Lens Aperture: f/1.8 ~ 2.6
Focal Range f: 5.76mm~57.6mm
Optical Zoom: 10X
Digital Zoom: 4X
Focus mode: AF/MF/AF+MF/AF+MF2
White balance:Auto/ Daylight / Cloudy / Tungsten / Fluorescent (H) / Fluorescent (L) / custom color temperature 3000K ~ 7000K
WDR: Supported
Mobile Application: IOS / Android
Microphone: Built-In
Recording Sensivity: Off/High/Normal/Low
AF Focus Light: Built-in
Speaker: Built-in
AUX IN: 3.5mm Mic
Hot Shoe: Built-in
HDMI Port: Mini C Type : HDMI V1.4
USB: Type C / DC-IN
Memory Card: SDXC upto 512GB
Battery: NP-180 1600mAh
Battery Lasting: 120mn of continuous video recording
Content: 1 camera, 1 USB cable, 1 battery, 1 neck strap, 1 detachable flash, 1 user manual.
| Default | |
| Aperature Size (Tele) | f/1.8- 2.6 |
| Manufacturer Warranty (Years) | 3 (register online) |
| Megapixel | 24 |
| Movie Resolution | 4K30 (3840x2160) |
| Power | Rechargeable Battery (supplied) |
| Screen Size | 2.8" |
| Sensor Size | 13MP SONY IMX458 1/2.8 inch CMOS |
| Weight | 0 kg |
| Dimensions | 0L * 0W * 0H mm |
Related Products
£14.99


-80x80.jpg)
-80x80.jpg)
