Nedis RDIN2000WT Internet, DAB+ & FM Radio with Bluetooth - Oak
- Brand: Nedis
- Availability: Out Of Stock
-
£79.99
Description
Enhance your audio experience big time with this multifunctional Nedis internet radio.
This stylish radio incorporates FM, DAB+ and internet radio, so you can choose your favourite stations from over 30,000 worldwide.
You can also pair it with your smartphone or tablet via Bluetooth® and stream music and podcasts. Create your own lists of favourite radio station or assemble play lists of your tunes via the AirMusic app.
A vibrant, full-colour display shows radio station info, artist and other song data, and the included remote control make it easy to navigate your way through menus and search for stations.
While you're enjoying your music out loud, you can check the weather in 5000 cities.
Now that's one smart radio!
Specifications
Maximum transmit power 4 dBm
Supported wireless technology - Bluetooth® & Wi-Fi
Supported Bluetooth® profiles - A2DP, AVRCP & SPP
Power source type - Mains Powered
Power adapter cable length - 1.50m
Speaker RMS - 5 W
Connection input 1x 3.5 mm & 1x USB A
Equalizer - Yes
Speaker channels - Mono
Antenna type - External
Supported radio band - FM, DAB+ & Internet
Tuning type - Digital
Sleep timer - Yes
Alarm clock - Yes
Bluetooth® version - 5.0
Screen size - 2.4 "
FM frequency range - 87.5 - 108 MHz
Remote controlled - Yes
DAB+ frequency range - 174-240 MHz
Driver Size - 3"
Dimmable screen - Yes
App controlled - Yes
Wi-Fi standard - 802.11 b/g/n
WPS function - Yes
Network support DLNA - UpnP
Required batteries (not included) - 2x AAA/LR03
App name - AirMusic
Number of internet radio stations - 30000
Internet radio preset station - 250
Supported media formats MP3 - WAV, FLAC, AAC & AAC+
Speaker peak power - 7W.
| Default | |
| Connection | Bluetooth Wi-Fi |
| Frequency | FM: 87.5-108 MHz DAB+: 174-240 MHz |
| Has alarm | Yes |
| Manufacturer Warranty (Years) | 2 |
| Power | DC Mains (supplied) |
| Screen Size | 2.4" |
| Watt Output | 7 |
| Weight | 0 kg |
| Dimensions | 0L * 0W * 0H mm |


