Nedis RDDB5200BK DAB+ & FM Radio with Bluetooth & Rechargeable Battery - Black
- Brand: Nedis
- Availability: In Stock
-
£49.99
Description
This Nedis DAB+ / FM radio with Bluetooth® connection covers all the pros of digital radio, such as interference-free audio quality, a very large number of available channels and easy navigating through a names list to find certain stations. The radio can store up to 40 preset stations (20 DAB+, 20 FM) so store your favourite ones straight away.
This table radio combines a stylish design and a sleek-design panel, blending into every interior. It has a built-in battery for music on the move. The AUX input in combination with the USB and headphones output and integrated alarm/timer function make it a multifunctional radio.
This radio can be connected to a mains socket, but can also be powered via the built-in battery for non-stop listening pleasure.
Specifications
Supported wireless technology - Bluetooth®
Power source type - Battery Powered & Mains Powered
Battery type - Built-In Lithium-Ion
Maximum transmit power - 10 dBm
Power adapter cable length - 1.50 m
Shock protection - Yes
Speaker channels - 1.0
Connection input - 1x 3.5 mm & 1x USB-A
Battery capacity - 2000 mAh
Equalizer - Yes
Carrying handle - Yes
Headphone output - Yes
Antenna type - External
Supported radio band - FM & DAB+
Media playback - Radio, AUX & USB
USB charging - Yes
Tuning type - Digital
Sleep timer - Yes
Alarm clock - Yes
Sound output - Mono
Bluetooth® version - 5.0
Device power input connection(s) - DC Power Connector
Screen size - 2.4 "
Transmit frequency range - 2402 - 2480 MHz
FM frequency range - 87.5-108 MHz
Supported Bluetooth® profiles A2DP, AVRCP, HFP, HSP, PBAP, HID, SPP & GATT
Dimmable screen - Yes
Speaker RMS - 8 W
Charging time - 4 h
Mid-range size - 3 "
FM preset stations - 20
Battery play time - 15 hrs
Speaker peak power 24 W
DAB+ frequency range - 174.928-239.2 MHz
DAB+ preset stations - 20 pcs.
| Default | |
| Connection | Bluetooth 3.5mm Aux-In USB |
| Frequency | FM: 87.5-108 MHz DAB+: 174.928-239.2 MHz |
| Has alarm | Yes |
| Manufacturer Warranty (Years) | 2 |
| Power | Rechargeable Battery (built-in) |
| Screen Size | 2.4" |
| Watt Output | 24 |
| Weight | 1050 g |
| Dimensions | 0L * 0W * 0H mm |



