Hama Freedom Light In-Ear True Wireless Bluetooth® Headphones
- Brand: Hama
- Availability: In Stock
- Was £24.99
- £14.99
Available Options
Description
Break free: The ‘Freedom Light’ Bluetooth headphones from Hama enable you to leave everyday life behind and immerse yourself in the world of music. Shake it off: Simply dance the stress away in sync with your favourite beats and boost your energy for the day. ‘True wireless’ means full freedom to move: no cable, nothing to hold you back! The headphones offer easy, intuitive control using touch control and voice commands.
Specifications
True wireless headset for comfortable telephony at work, in the car or on the move
Smartphone function can be controlled via touch control (e.g. accept / make / reject calls / last number redial)
Music control functions (play/pause)
Volume can be controlled via voice assistants
With charging box: this means that the headset can be charged up to 3x while on the move
The charging box is charged via the USB-C connection
Music time / talk time: 7h/5h with a fully charged headset, 28h/20 h with mobile docking station
Easy handling thanks to auto power-on and auto-pairing.
| Default | |
| (Headphone) Style | In-ear |
| Connection | Bluetooth |
| Frequency Range (Hz) | 20 Hz - 20 kHz |
| Manufacturer Warranty (Years) | 2 |
| Sensitivity (Db) | 102 dB +/- 3 dB |
| Speaker Size (mm) | 10 |
| Weight | 0 kg |
| Dimensions | 0L * 0W * 0H mm |







