Hama Freedom Lit 3 On-Ear True Wireless Headphones
- Brand: Hama
- Availability: In Stock
- Was £27.99
- £22.99
Available Options
Description
Bluetooth stereo headphones for wireless music enjoyment.
Specifications
Bluetooth version: 5.4
Frequency band: 2402-2480MHz
Frequency range headphones: 20Hz-20kHz
Microphone frequency range: 50Hz-8kHz
Impedance headphones: 32 Ω
Microphone impedance: 2.2 Ω
Transmission distance: 10 m
Average charging time in hours: 3 hours
Charging type USB-C socket
USB-C coupling/socket
3.5 mm jack socket
Speaker diameter: 40 mm
Execution: Stereo
Design: On-ear
Special feature: Foldable
Sensitivity headphones: 98 dB +/- 3 dB
Microphone sensitivity: -42 dB ± 3 dB
Max. talk time: 15 hours
Max. music time: 15 hours
Max. Standby: 185 hours
Microphone position: Integrated microphone
Directional characteristic microphone: Omnidirectional
Voice control: Apple Siri & Google Assistant
Supported Bluetooth profiles: A2DP V1.3, HFP V1.7 & AVRCP V1.6
Additional functions: Volume control, QuickPair & Call answering button.
| Default | |
| (Headphone) Style | On-Ear |
| Connection | Bluetooth |
| Frequency Range (Hz) | 20 Hz - 20 kHz |
| Manufacturer Warranty (Years) | 2 |
| Sensitivity (Db) | 98 dB +/- 3 dB |
| Speaker Size (mm) | 40 |
| Weight | 0 kg |
| Dimensions | 0L * 0W * 0H mm |







