Sudio K2 ANC Wireless Over-Ear Headphones
- Brand: Sudio
- Availability: In Stock
-
£59.99
Available Options
Description
Delight in music, experience uninterrupted calls, and unwind with up to 60 hours of playtime, all in one pair of over-ear headphones – your personal sound sanctuary packed with Hybrid Active Noise Cancellation.
Sound profile
Deep base, and powerful Hybrid Active Noise Cancellation. With a wide soundscape, experience a symphony of sounds in your ears.
Specifications
Noise Isolation: Hybrid Active Noise Cancellation
Driver size: 40mm
Driver type: Dynamic
Impedance: 32Ω
Sensitivity: 114dB
Fit: Over-ear Headphones
Buttons: Touch Control + 1 Physical Button
5 Microphones
Water protection level
Splash Resistant
Weight: 245g
Dimensions (W*H*D): 197*173*83mm
Play time: 60 hours
ANC + Music - 27 hours
Time to full charge (min): 90 min
Min/max environment temperature: 0 - 45℃
Wireless: Yes
Bluetooth version: 5.3
Range: 10 m
Bluetooth codec: SBC
Charging type: USB
USB contact type: Type-C.
**Returns and faults. If you have any problems with your product please contact us first as we will endeavour to sort out any issues. For products that are no longer required or are returned and are found to be in full working order via the ebay returns process will have the postage charge deducted from the price of the item** Any faulty items will be handled via the ebay returns process the normal way.
| Default | |
| (Headphone) Style | Over-Ear |
| Connection | Bluetooth 3.5mm Aux-in |
| Manufacturer Warranty (Years) | 2 |
| Power | Rechargeable Battery (built-in) |
| Speaker Size (mm) | 40mm |
| Waterproof | Splash Resistant |
| Weight | 0 kg |
| Dimensions | 0L * 0W * 0H mm |



